Hnutí Na vlastních nohou - Stonožka


Přejdi na obsah

Armádní den se Stonožkou ve Velkém Poříčí

V pátek 16. června 2006 proběhl na letišti ve Velkém Poříčí další Armádní den se Stonožkou. Všechny účastníky - a bylo jich přes 1 300 - přivítalo slunečné počasí. Na ploše letiště již byla připravena jednotlivá "pracoviště", která čekala na své návštěvníky. Vyhrávala vojenská kapela. Byl připraven i mikrobus, který Stonožka, pan Petr Řehoř a Řád sv. Lazara Jeruzalémského daroval dětem z DPL Opařany.
Po 9. hodině nad letištěm zakroužil mnohým stonožkovým dětem známý vrtulník. Z něj vystoupil pan generál Štefka a hned po něm paní Běla. Přivítal je pan generál Prokš a paní ředitelka Doležalová ze stonožkové školy z Velkého Poříčí a poté i všechny přítomné děti. Zazněla stonožková hymna "Never Be Alone". A program mohl začít.
Nejdříve nad letištěm prolétl stíhací letoun JAS-39 GRIPEN v doprovodu letounu L-159 ALCA. Pilot GRIPENu předvedl fantastickou leteckou akrobacii. Všem divákům se jen tajil dech. Poté nad hlavami přihlížejících proletěly dva bojové vrtulníky a přistály nedaleko, aby si je všichni mohli prohlédnout. Skupiny dětí se pak rozběhly k jednotlivým "pracovištím". Byla k dispozici samohybná houfnice, výstavka pomůcek a vybavení pyrotechniků, střelecké pracoviště, kde si děti mohly zastřílet na elektronické střelnici ze samopalu, vojáci speciálních jednotek předvedli ukázky ze svého výcviku, byla k vidění technika protichemické jednotky, spojaři předvedli své vysílačky, vojáci z Grabštejna ukázali, jak se provádí zadržení osoby za pomoci služebního psa. Taktéž vojáci z jednotky vojenské policie předvedli svou dovednost při ukázce zadržení - tak jak to učili své kolegy z jednotky irácké vojenské policie. Děti si mohly vše podrobně prohlédnout, zeptat se na všechno, co je zajímalo, prolezly si vrtulníky i samohybnou houfnici, vyzkoušely si, jak se dá najít kovový předmět za pomoci minohledačky... a šťastně si odnášely "pravé" vojenské čepice a spoustu plakátů, fotografií a dalšího propagačního materiálu. Nevím, jestli jsme na něco nezapomněli. Vždyť toho bylo tolik k vidění !!! Hasiči v tomto horkém dni přichystali velmi příjemné osvěžení. Děti se mohly ochladit pod vodní mlhou z požární stříkačky. Nad zdravím dětí pak bděli vojenští zdravotníci, o vše potřebné bylo vzorně postaráno.

Pan generál Štefka s paní Bělou a panem generálem Prokšem procházeli od jednoho pracoviště k druhému, všem se ochotně podepsali, se všemi se vyfotili - pro každého si našli volnou chvilku. Prostě fantastický den.
K poledni všem pořádně vyhládlo. I na to byli vojáci připraveni. Vojenští kuchaři uvařili pravý vojenský guláš, který všem opravdu chutnal - pochvala byla slyšet ze všech stran. K dispozici byl i dostatek tekutin k pití.
Den se opravdu vydařil. Rozzářené oči všech dětí snad byly dostatečným poděkování všem pořadatelům - vojákům AČR i ZŠ Velké Poříčí, kteří vše tak fantasticky připravili.
Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku