Hnutí Na vlastních nohou - Stonožka


Přejdi na obsah

Aktuality od roku 2021

Aktuality

Pro zvětšení klikni na vybrané foto !!!


  • Výstava "STONOŽKA JE, ABY DĚTI BYLY ŠŤASTNÉ" se přestěhovala do Izraele. Od 15. dubna 2021 bude k vidění v Jeruzalémě. Instalaci připravilo České centrum v Izraeli.


Pro informace na webu Českého domu v Jeruzalémě klikni zde.


K zahájení výstavy se vyjádřili i vzácní patroni Stonožky.

Nejenom, že mě překvapilo, ale i velice potěšilo, že zmíněné hnutí se může představit v Izraeli. V prostoru, který je tak úzce spojen s historií lidstva. Patří vlastně ke kolébce naší západní civilizace, jejíž kořeny jsou v Izraeli, Řecku i v Římě, ale především v té oblasti, kde se zrodila Kniha knih Tanach - Bible. Z toho velkého daru také vyrostla Stonožka - "Na vlastních nohou". Ale přece máme jen dvě, nikoli sto noh.
První stránky Tóry hovoří o člověku: "Jako muže a ženu jej stvořil" Ten, který Je. A to už jsou přece čtyři nohy. A pak Aristoteles říká: "Člověk, to je tvor společenský." Zoon - politikon. A tak se rodí hnutí Stonožka … Nikoliv pro sebe, ale s druhými pro druhé. A zde v Izraeli zaznělo poprvé: "Cokoliv jste učinili jednomu z nejmenších, mně jste učinili."
A tak zde nikdo není "malý", stonožkové děti dokáží zahanbit i nás "velké a dospělé". Izrael nemůže žít bez statečné a schopné armády a také Stonožka je armádou a žije s armádou. Pomoc stonožkových dětí tak dává i konečnou odpověď, proč máme armádu. Za to vše děkujeme především statečným a moudrým ženám, které velí této velké armádě dětí. A jakoby v dálce, v mlze vidím výzvu a příklad, který mi připomíná Goldu Meirovou, ale ve Stonožce je Bělo - vlasá!
Celému stonožkovému dílu děkuji za třicet let obětavé práce a přeji pomoc velkorysých lidí a nadto "chesed" Věčného v každém budoucím dni.

+ Dominik kardinál Duka OP, metropolita arcibiskup pražský a primas český

_______________


Hnutí "Na vlastních nohou" - Stonožka existuje přes 30 let a z toho 20 let spolupracuje s naší armádou. Společných projektů bylo za tu dobu bezpočet. Sám jsem osobně pomáhal nebo koordinoval distribuci humanitární pomoci v místech našeho operačního nasazení. Pro mě Stonožka má dva základní rozměry. Pomáhá dětem, které jsou často opomíjenou obětí ozbrojených konfliktů s důrazem na jejich vzdělávání. Připomíná dětem, co to je solidarita a jaká je hodnota svobodného života. Zakladatelce a duši hnutí Běle Gran Jensen patří velký dík za její nadšení a sílu, se kterou projekt kdysi rozjela a dodnes pomáhá.

náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata

_______________


  • V ZŠ Na Výsluní Uherský Brod vznikl projekt "Milion kroků pro Stonožku", který bude realizován od 6. do 20. dubna 2021. Pro podrobnosti klikni zde. Průběžné vyhodnocení můžete sledovat po kliknutí zde.  • Velvyslanec České republiky v Mali pan Robert Kopecký, zaslal dětem ze Stonožky tento krásný děkovný dopis. Klikni zde.


  • Výstava k 30. výročí založení hnutí Na vlastních nohou a 20. výročí spolupráce s AČR "STONOŽKA JE, ABY DĚTI BYLY ŠŤASTNÉ" pod patronací náčelníka Armády České republiky armádního generála Ing. Aleše Opaty, J. Em. Dominika kardinála Duky, OP a primátora města Plzně Mgr. Martina Baxy byla v podzimních měsících k vidění v Mazhauzu plzeňské radnice, kde ji zahájil primátor města Plzně. Byla připravena ve spolupráci s Českými centry Ministerstva zahraničních věcí a díky jejich aktivitě byla představena dílka dětí ze zahraničí. Po skončení měla být přesunuta a doplněna dalšími výtvarnými pracemi do Galerie Paletka v Husově ulici v Plzni. Odtud pak ve spolupráci s českými centry měla být uvedena v Izraeli v Českém domě v Jeruzalémě. V jejím rámci bylo předáno FN v Plzni rehabilitační lůžko pro dětské pacienty s mozkovou obrnou. Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci se nemohla výstava v Galerii Paletka uskutečnit a proto jsme výstavu připravili virtuálně. Na výstavě jsou práce dětí z Austrálie, Běloruska, Číny, Izraele, Japonska, Korejské republiky, Peru, Rakouska, Řecka, Slovenska, Velké Británie a České republiky.


Z České republiky vystavují děti a žáci zůzných typů škol, dětských domovů a domů dětí: DD Domino Plzeň, DD Volyně, DDM Nymburk, Gymnázium Josefa Ressela Chrudim, 15. ZŠ Plzeň, ZŠ Bratranců Veverkových Pardubice, ZŠ Dr. Miroslava Tyrše Hlučín, ZŠ E. Zátopka Kopřivnice, ZŠ Mělník, Jungmannovy sady, ZŠ, Pardubice, nám. Závodu míru, ZŠ Rokycany, ZŠ TGM Opava, ZŠ Z. Braunerové Roztoky,
ZŠ Bludov, ZŠ Boskovice, ZŠ Heřmanův Městec, ZŠ Praha, Kladská, ZŠ Rožnov p. Radhoštěm, Videčská, ZŠ Zubří, ZUŠ Heřmanův Městec, ZUŠ Humpolec, ZUŠ Chrudim, ZUŠ Plzeň, T. Brzkové, ZUŠ Postoloprty, ZUŠ Plzeň, Jagellonská.

Vystavená díla je možno si prohlédnout po kliknutí zde.

Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku