Hnutí Na vlastních nohou - Stonožka


Přejdi na obsah

6. kontingent

Afghánistán - projekt s AČR

Vojáci 6. kontingentu zahájili svoji misi v afghánském Lógaru.

__________________________________________________________________

Počátkem listopadu 2010 navštívila paní Běla základnu FOB Shank a afhgánském Lógaru, kde sídlí vojáci 6. kontingentu AČR. Na krátkou návštěvu přijeli i ministr obrany Alexandr Vondra, místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg spolu s náčelníkem Generálního štábu armádním generálem Vlastimilem Pickem a dalšími významnými hosty.


Vojáci umožnili paní Běle navštívit základní a střední chlapeckou školu v Pol-e Qandahari. Zde se setkala s panem Mohammedem Anwarem, zástupcem ředitele školy a samozřejmě také s dětmi. Paní Běla besedovala s dětmi o tom, čím chtějí být. Dočkala se velmi zajímavých odpovědí - například učitel, pilot, mula nebo voják. Pro nejmenší žáky, které bohužel měly odpolední směnu, přivezla pastelky, které nasbíraly stonožkové děti pro své afghánské kamarády.

Paní Běla se setkala také s velitelem 6. kontingentu. Dozvěděla se mnohé o životě našich vojáků v misi. Smutnou ironií osudu současně v této době někde zazněla smuteční fanfára na počest zastřeleného amerického vojáka.

Deset let úspěšné spolupráce Stonožky a Armády České republiky bylo stvrzeno podpisem dohody o porozumění mezi prezidentkou hnutí paní Bělou Gran Jensen a ministrem obrany Alexandrem Vondrou. Symbolicky přímo v Afghánistánu, kde Stonožka ve spolupráci s armádou pomáhá.Během návštěvy paní Běly přijal pozvání na krátkou schůzku plukovník Jim Johnson, velitel amerických jednotek na základně FOB Shank. Plukovník Johnson spolupracoval se Stonožkou již během nasazení 5. kontingentu v provincii Lógar. Mimo jiné i na projektu „Afghan talent“, kde byl členem poroty, která hodnotila nejhezčí obrázky.Plukovník Johnson Vám, „Stonožkové děti“, napsal krátký, ale krásný pozdrav, který nepotřebuje komentáře.


18. ledna 2011

Dnes přiletěli na základnu FOB Shank první příslušníci 7. jednotky PRT Lógar. Mezi nimi i naši dva kolegové Honza a Peter, kteří nás na skupině CIMIC dočasně posílí. Během několika týdnů, poté, co jim předáme všechny informace a know-how, pak převezmou na šest měsíců štafetový kolík.
Kluci s sebou dovezli obrázky, které namalovaly děti v Základní škole v Zubří. Obrázky jsou určeny pro výzdobu některé ze základních škol v Lógaru. Mezi horké kandidáty patří například Základní škola v Qandahari, kterou jsme spolu s paní Bělou před dvěma měsíci navštívili. Děti z této školy pro Stonožku nakreslily spoustu pěkných obrázků a bylo by symbolické a hezké, kdyby obrázky Stonožkových dětí mohly na oplátku zdobit chodby jejich školy.

9. února 2011
Dnes se nám podařilo dotáhnout do konce „stonožkový“ projekt, který jsme rozjeli už před více než dvěma měsíci. Provinčnímu ministrovi školství panu Jafarovi jsme předali učebnice v celkové hodnotě přesahující devět tisíc dolarů. Jedná se učebnice matematiky, biologie, dějepisu, fyziky a slovníky - v obou jazycích (jak paštu tak darí). Školní rok je už téměř za dveřmi, po dlouhých zimních prázdninách se školní budovy otevřou 6. března. Ve více než desítce škol tyto učebnice usnadní přístup ke vzdělání spoustě žáků.19. února 2011
Postupně jsem se rozloučil se všemi příslušníky skupiny CIMIC - Petrou, Alešem, Oldou, Leošem a Pavlem, a zůstal jako poslední mohykán s novými „cimikáři“ 7. jednotky PRT Lógar. Dnes také došlo k oficiálnímu předání našim služby našim nástupcům a tak se můžu hned zítra i já, po více než sedmi měsících, rozloučit se základnou, americkými kolegy a pak i s provincií Lógar, potažmo s Afghánistánem.
Čas loučení je zároveň i časem bilancování a vhodným prostorem pro poděkování. S klidným svědomím můžu říci, že hodně dobrého se podařilo. A dík za to patří také Vám, „stonožkovým“ dětem, které jste nás podporovaly materiálně i finančně. Letadlo plné pastelek dovezlo radost spoustě Afghánských dětí a učebnice jim budou pomáhat na jejich cestě za vyšším vzděláním. Přestože nemůžete být v Afghánistánu fyzicky a vidět na vlastní oči výsledky své práce, doufám, že jsme Vám alespoň trochu umožnili nahlédnout do této komplikované země. A věřím, že naše zpravodajství také přispělo k tomu, abyste vytrvaly v úsilí pomáhat dětem, které žijí v těžkých podmínkách.

4. března 2011
Dnes jsme se jako 6. jednotka PRT Lógar naposledy sešli v plné síle - u příležitosti slavnostního nástupu po návratu z mise. Na Masarykovo náměstí v Hranicích dorazila spousta vzácných hostů z ministerstva obrany, generálního štábu a hlavně naši rodiče, manželky, děti, přátelé a kamarádi. To všechno proto, abychom byli dekorováni medailí ministra obrany za službu v zahraniční misi.
Vám, „stonožkové“ děti a učitelé, kteří jste nás jakýmkoliv způsobem po celou dobu podporovali a pomáháte potřebným dětem na celém světě, naposledy děkuji. Všichni zasluhujete medaili!
Děkujeme 6. jednotce PRT Lógar za spolupráci a jejich zpravodajství. Jsme moc rádi, že se všichni příslušníci této mise vrátili v pořádku domů a přejeme jim mnoho úspěchů jak v další práci, tak i v osobním životě.Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku