Hnutí Na vlastních nohou - Stonožka


Přejdi na obsah

Stonožková Kutná Hora

V pátek 15. května 2009 se do Kutné Hory sjely stovky dětí ze Stonožkových škol a hostů na velkou slavnost. Na tento den připravilo Gymnázium Jiřího Ortena akci Stonožková Kutná Hora, jejíž součástí bylo i slavnostní vyhlášení Nového dekretu kutnohorského. Mezi pozvanými byli kromě paní Běly i plk. Petr Milčický, ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík, zástupkyně ministerstva školství Michaela Marksová, zástupce Řádu sv. Lazara Jeruzalémského Petr Řehoř, primátor slovenského města Nováky Ing. Dušan Šimka a mnozí další. Od 9.00 hod. bylo možno v historické části města potkat skupinky dětí, které soutěžily v různých disciplínách. Všechny však byly zaměřeny na poznání bohaté historie tohoto královské města. Každý soutěžní tým provázeli znalí průvodci z řad studentů gymnázia.

Seznámili své posluchače s událostmi, které se k tomuto městu váží. Na každém zastavení pak následovala kratičká scénka a malý test, který zjistil, co si děti z výkladu zapamatovaly. Cílem putování pak byl park pod Vlašským dvorem, kde celá slavnost vrcholila. V improvizovanýách stonožkových obchůdcích se nabízely výrobky dětí ze stonožkových škol. Výdělek 32 900,- Kč putoval na stonožkové konto. Zpívalo se, tančilo, mažoretky pochodovaly ... Na pódiu vystupovaly skupiny dětí ze stonožkových škol a každé jejich vystoupení ohodnotilo více než tisícihlavé publikum bouřlivým potleskem. Vystoupení střídalo vystoupení a čas velmi rychle ubíhal.

Zhruba ve 14.30 hod. vystoupila na pódium paní Běla a slavnostně prohlásila akci "No Bullies Fashion" za nový trend, který by se mohl stát novým "módním směrem" mezi dětmi a školní mládeží. Hlavní body tohoto projektu jsou shrnuty v tzv. Novém dekretu kutnohorském - klikni zde, který publiku přednesl známý herec, hudebník a moderátor Marek Eben. Tento dekret v několika bodech naznačuje, čeho se šikana mezi dětmi a veškeré projevy násilí v dnešní době vlastně týkají a jakým způsobem bychom se jim mohli pokusit bránit. K dnešnímu dni se k tomuto projektu připojilo již mnoho stonožkových škol a věříme, že se připojí i další. Vrcholem programu bylo vystoupení Pepy Vágnera, který fantasticky rozehřál obecenstvo. Během jeho vystoupení se uskutečnil pokus o nový český rekord ve vytvoření živých lidských stonožek - podařilo se sestavit 17 řad po 50 lidech - a poslední rekord byl pokořen o 11 řad.
Dovolte nám, abychom poděkovali organizátorům slavnosti - řediteli Gymnázia Jiřího Ortena panu Vladislavu Slavíčkovi, jeho zástupci panu Jiřímu Posseltovi, celému profesorskému sboru a především studentům, kteří skvělým způsobem zorganizovali a uskutečnili tak významnou akci.
Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku