Hnutí Na vlastních nohou - Stonožka


Přejdi na obsah

Setkání na ministerstvu obrany

Na pátek 7. září 2007 pozvala ministryně obrany paní Vlasta Parkanová zástupce stonožkových škol na pracovní setkání. V prostorách ministerstva se sešlo více než 50 pedagogů, jejichž školy by měly pracovat na společném projektu, který by měl podrobněji přiblížit mladým lidem jednu z kapitol novodobých dějin naší republiky - boj českých vojáků, zařazených do zahraničních jednotek, proti fašistickému nepříteli a jejich těžký úděl v poválečném období. Taktéž by zahrnoval období po roce 1990, kdy se vojáci Armády České republiky pravidelně účastní mírových misí v Bosně a Hercegovině, Kosovu, Iráku a Afghánistánu.
 Setkání se zúčastnili také gen. Josef Prokš, poradce ministryně Viktor Meca a koordinátor spolupráce MO a Stonožky mjr. Karel Kout. Před zahájením setkání přijala paní ministryně paní Bělu. Velmi podrobně se informovala o historii Stonožky, o práci stonožkových škol, o realizovaných projektech i o spolupráci s armádou, která umožnila rozšířit působení hnutí do oblastí, kde působí vojáci české armády v rámci zahraničních misí. Paní Běla také uvedla, že o tom, že jsou čeští vojáci nejlepší, se dozvěděla na Ministerstvu zahraničí Norského království. Při této příležitosti pak předala paní ministryni obě stonožkové knížky - Kdyby všechny děti světa a Létáme spolu jen do války.

Po 13. hodině přivítaly obě dámy pozvané pedagogy v zrcadlovém sále ministerstva. Mezi nejvzácnějšími hosty byli i zástupci veteránů II. světové války - gen. Sedláček, plk. Horal a plk. Straka. Ve svém krátkém projevu paní ministryně uvedla: "O hnutí Stonožka jsem už mnohokrát četla a slyšela - a vždy v tom dobrém, ba nejlepším. Vím, že hnutí bylo založeno v červnu před sedmnácti lety, že počátek spolupráce s Armádou České republiky je o deset let mladší a že ze svých skromných počátků hnutí vyrostlo do podoby instituce s patřičným kreditem i věhlasem". Paní Běla vyzdvihla nelehkou práci pedagogů, která mnohokrát, bohužel, není dostatečně uznávána. Vyslovila vysoké uznání všem stonožkovým pedagogům, kteří mimo své pracovní úkoly věnují mnoho úsilí a času práci se stonožkovými dětmi. Poté přítomné informovala o připravovaném projektu ministerstva obrany, válečných veteránů a Stonožky, který by měl prohloubit znalosti mládeže o významných událostech našich druhoválečných a poválečných dějin i o historii zcela nedávné. Společná práce by měla vyvrcholit vydáním knížky, která by zahrnovala jak vzpomínky veteránů, tak i pohled mladé generace.
Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku