Hnutí Na vlastních nohou - Stonožka


Přejdi na obsah

Stonožkový koncert 2005

Letos - už popatnácté - se sešly děti ze stonožkových škol z České republiky, z Norska a ze Slovenské republiky na vánoční koncertě v pražské Lucerně. Ale abychom nepředbíhali ...
... Vše začalo dopolední slavnostní mší ve Vojenském kostele sv. Jana Nepomuckého. Hlavní kaplan armády pplk. Tomáš Holub připomněl, že ne všechny děti na světě mají možnost v klidu žít. Poděkoval stonožkovým dětem za jejich snahu ulehčit všem kamarádům, kteří to potřebují, jejich těžký život.
V 15 hodin začal hlavní pořad dne - Stonožkový koncert, který snímala Česká televize (bude vysílán na ČT1 24.prosince ve 12.00 hod.). Celým odpolednem provázel moderátor Petr Vacek. Nejdříve uvedl spojený pěvecký sbor ze stonožkových škol ve Spáleném Poříčí a v norském Al. Nutno podotknout, že jejich vystoupení bylo na profesionální úrovni. Jejich vystoupení ukončila česká vánoční koleda, kterou zazpívaly i norské děti velmi dobře česky.
Všichni už byli nesmírně napjati, jakou hvězdu české hudební scény uvidí a uslyší letos. A už moderátor ohlašuje: Gába Al Dhába - jedna z hvězd letošního kola SuperStar. Nálada v sále si nezadala s atmosférou finále Česko hledá SuperStar. I následující píseň Ivy Frühlingové publikum ocenilo bouřlivým potleskem.
A nastal čas přivítat nejvzácnějšího hosta - patrona Stonožky pana generála Štefku. Moderátor Petr Vacek jej trochu vyzpovídal. Děti se dozvěděly, kde všude ve světě Armáda České republiky společně se Stonožkou pomáhají a všechny přítomné potěšil zprávou, že vojáci určitě budou se Stonožkou spolupracovat i nadále.
Na jeviště mezitím nastoupil dívčí pěvecký sbor z Bloomfield Hills Schools z amerického státu Michigan. V jejich vynikajícím podání zazněly vánoční koledy. Obzvlášť pěkná byla ukrajinská, při které se děvčata sama doprovázela na laděné zvonky. Sbor předal paní Běle dar - 500,- USD na stonožkové konto.
Nálada v sále je vynikající. Za bouřlivého potlesku uvádí moderátor na jeviště paní Bělu. Všechny přítomné přivítala a poděkovala jim za jejich fantastickou práci, kterou pro své méně šťastné kamarády dělají. Krátce připomněla, čeho se během těch 15 stonožkových let podařilo dosáhnout. Nádherná kytice, kterou jí děti předaly, byla jen malým symbolickým poděkováním za její práci.

A co bude dál? Sál přímo bouří, když Petr Vacek ohlašuje Petra Bendeho - další hvězdu letošního ročníku SuperStar. Petr nic nenechal náhodě a zazpíval několik největších hitů ze svého prvního alba. Ke konci jeho vystoupení se nad hlavami publika objevily namalované číslice 15 - symbol 15. výročí činnosti Stonožky.
A opět nastoupily spojené pěvecké sbory ze Spáleného Poříčí a z Al, aby na závěr zazpívaly stonožkovou hymnu "Never Be Alone". A s nimi zpíval i celý sál a nad hlavami dětí se vlnila čísla 15. Rozloučit se přišla i paní Běla a pan generál Štefka.

Na shledanou za rok - to už nám bude 16 let.


Večer proběhlo setkání stonožkových učitelů a přátel Stonožky - nyní už bez dětí. Potkávali se staří známí, kteří si toho měli hodně co říci. Promluvila paní Běla, pan generál Štefka i hlavní kaplan armády pplk. Tomáš Holub. Děvčata z Bloomfield Hills Schools zazpívala koledy - tentokrát ale česky a sklidila ohromný aplaus. Bylo přítomno mnoho vzácných hostí a všichni se shodli na tom, jak je důležitá pomoc Stonožky.
Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku