Hnutí Na vlastních nohou - Stonožka


Přejdi na obsah

Gapahuk v Opařanech

V pondělí 24. dubna 2006 přijela do DPL Opařany skupina členů Rotary club Gardemoen. Při loňské návštěvě slíbili, že přijedou znovu a v areálu zoofarmy vybudují pro dětí pravý norský gapahuk.
Co to vlastně ten GAPAHUK je? Je to dřevěný srub z jedné strany otevřený, který chrání jeho obyvatele před nepřízní počasí. Střecha je pokryta drny, které izolují nejen od zimy, ale i od deště. Jeho půdorys je půlkruhovitý a uprostřed - ve vzniklém "atriu" je umístěno ohniště, které je také chráněno před větrem. Vzhledem k drsným severským podmínkám, které mimo léto v Norsku panují, je tvar a funkce tohoto srubu prověřena mnoha generacemi lidí, kteří jsou nuceni pobývat v přírodě.
A tak tedy přátelé z Gardemoen přijeli svůj slib splnit. Začali hned v pondělí a ve středu - 26. dubna již bude stavba hotova.
Odpoledne pak přijede do Opařan paní Běla, aby se zúčastnila jeho slavnostního otevření. Samozřejmě nejdůležitější bude hodnocení dětí z Opařan, pro které především je gapahuk určen. Na ohništi ve srubu se budou se opékat buřty, takže jeho spolehlivost bude ihned prověřena.

Gapahuk byl opravdu dokončen 26.4.2006

3 dny pracovali norští přátelé a své dílo odevzdali opravdu 26.4.2006. Léčebna převzala dar od členů norského Rotary Clubu Gardemoen velmi slavnostně. Gapahuk byl vyzdoben norskou a českou vlajkou, nechyběla ani vlaječka Rotary clubu Gardemoen ani symbol hnutí. Barevná Stonožka od dětí ze ZŠ Damníkov se na Gapahuku vyjímala velmi pěkně. Jak jí to tam slušelo!
Na předání stavby přijela paní Běla Gran Jensen a byla nadšena. Děti z léčebny se těšily, mnohé také se stavbou dle možností pomohly. Ruku k dílu přidal i technický provoz léčebny. Všichni zaměstnanci ocenili nadšení, skromnost a pracovitost přátel z Norska. Nechyběli hosté ze základní školy při DPL, základní školy a mateřské školky z obce Opařany.
Norští přátelé se podívali i po léčebně a poděkovali za to, že u nás mohli pracovat a dát léčebně tento svůj dar. Opakovaně děkovali za poskytnuté služby ze strany léčebny, za přátelskou spolupráci při stavbě a zase se těší na příští rok, kdy by chtěli své dílo rozšířit.
Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku